Карловачки ђаци у Арпину петнаести пут

поставио/ла Karlovacka gimnazija 21.05.2018. 10:04   [ ажурирано 21.05.2018. 10:14 ]

Карловачка гимназија је и ове године учествовала на европском такмичењу у превођењу текстова најзнаменитијег представника златне епохе римске књижевности, Марка Тулија Цицерона, које се већ 38 година одржава у Цицероновом родном граду и носи назив Certamen Ciceronianum Arpinas.

Захваљујући пласману оствареном на школском такмичењу наших матураната, одржаном у марту 2018, ученице Наташа Пргомеља из IV6 и Викторија Станковић из IV2 отпутовале су у пратњи професорке Јелене Рудовић у Арпино и заједно са ученицима Филолошке гимназије из Београда и богословије „ Свети Арсеније Сремац“ из Сремских Карловаца међу бројним учесницима из целе Европе, којих је овај пут било 350, представљале су Србију узевши учешћа на овој престижној манифестацији.

Бити у Арпину осим самог такмичења подразумева и упознавање са извориштем класичне културе и цивилизације античког наслеђа, али превасходно на најнепосреднији начин представља прилику за повезивањем како у знању, тако и у пријатељству међу младима широм Европе, који својом наклоношћу према латинском језику и историји старог века изазивају опште дивљење и велику радост не само својих професора и организатора такмичења, већ и свих оних којима је до просперитета и континуитета европске традиције стало.

Дани у Арпину посвећени су управо рађању нових и неговању давно успостављених веза међу житељима старог континента и пружају најлепши пример и велики подстицај свим нашим будућим матурантима да са још већом посвећеношћу приступе изучавању класичних језика и античке културе и истрају у напорима да своја знања освоје, продубе, прошире.
Vivant, crecant, florent discipuli nostri et lingua Latina, nobis omnibus communis!
Јелена Рудовић