Илија у Кини, мај 2014

поставио/ла Karlovacka gimnazija 07.09.2014. 23:43
Захваљујући освајању другог места на републиком такмичењу из кинеског језика за ученике средњих школа „Кинески мост“ , које је шести пут одржано у мају 2013. године, ученик четврте године, Рашета Илија, се пласирао на светско такмичење у Кини. Заједно са учеником друге године наше школе Павлом Цикотом, који је освојио друго место у својој млађој катеорији и две ученице из Филолошке гимназије из Београда, Илија је чинио делагацију наше земље коју је предводила директорица Карловачке гимназије Славица Шокица. Они су у Кину отпутовали у октобру 2013. године. Прво су неколико дана провели у Пекингу, а потпом отпутовали у јужну кинеску провнцију Јунан у град Кунминг, где се одржавало такмичење. На такмичењу, које се састојало из четири дела, учествовало је 124 такмичара из 62 земље, а Илија се пласирао међу првих десет и освојио шест месеци бесплатног усавршавања кинеског језика у Кини.

По повратку у Србију, захваљујући кинеској државној канцеларији Ханбан и Амбасади Народне Републике Кине у Србији, али и постигнутим резултатима на такмичењу, Илија је аплицирао и добио стипендију годину дана усавршавања кинеског језика на Универзитету у Вухану и четири године студирања дипломатије на Универзитету и Сијану, као и наша ученица Јелена Гаврић, која је добила четворогодишњу стипендију за студирање кинеског језика у Пекингу.

Професор кинеског језика
 Наташа Пешић