Филолошки сусрети у Kарловачкој гимназији

поставио/ла Karlovacka gimnazija 22.03.2017. 06:07   [ ажурирано 22.03.2017. 06:47 ]
    16. и 17. марта 2017. године у Карловачкој гимназији одржани су Филолошки сусрети на којима су учествовали ученици и професори три Филолошке гимназије: Филолошке гимназије из Београда, Ваљевске и Карловачке гимназије. Ученици и професори Карловачке гимназије угостили су петнаесторо ученика , четири професора и директора Ваљевске гимназије, др Војислава Андрића, као и три професора Филолошке гимназије из Београда, њиховог директора др Душка Бабића и књижевника Драгана Лакићевића.

У четвртак, 16. марта, у Спомен-библиотеци Карловачке гимназије, представљен је Портрет писца Драгана Лакићевића. О овом српском песнику, приповедачу, романсијеру, тумачу и приређивачу књижевности, говорили су др Душко Бабић, књижевник и директор Филолошке гимназије у Београду и др Александра Жежељ Коцић, књижевна критичарка и професорица енглеског језика у Филолошкој гимназији у Београду. Са гостима и публиком разговор је водила Лела Росић, професорица књижевности у Филолошкој гимназији у Београду. Стихове Драгана Лакићевића говорили су Вук Огњеновић и Јелена Лончар, ученици Ваљевске гимназије, и Јован Васиљевић и Филип Кузмановић, ученици Карловачке гимназије.

У наставку је одржан Округли сто на тему СТВАРАЛАШТВО ДРАГАНА ЛАКИЋЕВИЋА у оквиру којег су, ученици и професори ове три гимназије изнели своје утиске о песмама, приповеткама и романима овог писца. Модератор је била др Маја Рогач, професорица реторике и беседништва у Карловачкој гимназији. Учесници овог Округлог стола били су:

1.     Немања Грујичић, Ваљевска гимназија, О књизи Сабор погинулих

2.     Анђелка Панић, Ваљевска гимназија, О  роману Студенград

3.     Јелена Лончар, Ваљевска гимназија, О приповеци Слатка је музика

4.     мр Милена Милисављевић, професор Ваљевске гимназије , О Лакићевићевом тексту Камен исказа

5.     мр Гордана Мутић, професор у Карловачкој гимназији , О језику у поезији Драгана Лакићевића

6.     др Јована Реба, професор у Карловачкој гимназији, О књизи Сабор погинулих

7.     Катарина Цветковић,  Карловачка гимназија, О књизи Сабор погинулих

8.     Луција Данилов, Филолошка гимназија, О приповеци Слатка је музика

9.     Јана Петровић, Филолошка гимназија, О поезији Драгана Лакићевића

10.          Тамара Чукановић, Филолошка гимназија , О роману Студенград

11.          Милица Вујовић и Мирјана Ђурић,  Ваљевска гимназија, Замишљени монолог Драгана Лакићевића

12.          Софија Ристић, Карловачка гимназија, О приповеткама Драгана Лакићевића

13.          Леа Станковић, Карловачка гимназија, О роману Љубавна прича

14.          Александра Ерцег, Карловачка гимназија, Мотив снега у поезији Драгана Лакићевића

15.          Сара Бабић, Карловачка гимназија, О поезији Драгана Лакићевића

16.          Бојана Пјевалица, Карловачка гимназија, Вук као симбол у поезији Драгана Лакићевића

17.          Анастасија Бијелић, Карловачка гимназија, О поезији Драгана Лакићевића

Након Округлог стола, гости су имали прилику да се прошетају Сремским Карловцима и упознају са најзначајнијим знаменитостима овог места.

Истог дана, у 17.00 часова у Свечаној сали Карловачке гимназије ученици Ваљевске гимназије извели су представу „Јазавац пред судом” у режији Милана Поповића, професора Ваљевске гимназије. Млади, лепи и изнад свега талентовани глумци одушевили су публику.

У петак, 17. марта у 11.00 часова дружење је настављено са новом темом, у Спомен-библиотеци Карловачке гимназије. Организован је Округли сто под називом ПОЕЗИЈА И САВРЕМЕНИ СВЕТ. Модератор је овога пута био др Душко Бабић, књижевник и директор Филолошке гимназије у Београду. На почетку дружења учесницима и публици обратио се и Милан Ђуришић, в.д. директора у Карловачкој гимназији. Он је изговорио стихове једне своје песме на енглеском језику и рекао нешто о свом доживљају поезије и њеном месту у савременом свету. Остали учесници Округлог стола били су:

1. Драган Лакићевић, књижевник, Савремена поезија и несавремени свет

2. мр Милена Милисављевић,  Ваљевска гимназија, Повлашћено место сусрета (Кроз Летопис Матице српске, јул–август 2016)

3.  др Јелена Ратков Квочка,  Карловачка гимназија, Поезија – револуција – позориште, Стерија – Киш

4. Вера Ваш,  Ваљевска гимназија, О неким теоријама савремене поезије

5. др Александра Жежељ Коцић, Филолошка гимназија, Поезија и савремени свет: сукоб или заједништво

6. Немања Грујичић, ученик Ваљевске гимназије,  О генерацији песника после 1996. године

7.  Јана Петровић, ученица Филолошке гимназије,  Папир све трпи

8. др Душко Бабић, Филолошка гимназија, Савремена поезија – убрзање у празно

9. др Андреа Ратковић, Центар за афирмацију слободне мисли, Сремски Карловци, Херменеутика поетичких пракси из перспективе медијским утицајима  прожетог савременог света

10. Сандра Урбан, Карловачка гимназија,  Неколико примера екфразе у поезији Ота Хорвата

11. Анђелка Панић, ученица Ваљевске гимназије, Поезија као чистилиште

12. Лела Росић, Филолошка гимназија, Неколико опаски о читаности савремене поезије

13. Анастасија Бијелић, ученица Карловачке гимназије, Феномен Алена Гинзберга

14. др Маја Стокин, Карловачка гимназија, Поезија – со живота

Планирано је да радови свих учесника буду објављени у електронском зборнику, а и у штампаној верзији. Захваљујући дивним гостима, Филолошки сусрети су прошли у пријатној радној атмосфери и у дивном дружењу.

Постере и памфлете за овај догађај дизајнирао је Милан Лазић, ученик четвртог разреда Карловачке гимназије. Сусрете су фотографисали Никола Лакатош, Маша Вујиновић и  Aнђела Сташевић, ученици Карловачке гимназије. Филолошке сусрете организовала  је др Маја Стокин.

Хвала свима у Карловачкој гимназији који су допринели да се овај догађај уприличи, посебно колегиницама из Стручног већа за књижевност и Милану Ђуришићу, в. д. директора.

Маја Стокин, професорица књижевности